Varislere Bağlı Şikayetler


Varislere Bağlı Şikayetler Venöz hastalıklar, sıklıkla yaşamın genel akışını etkilemediği için ihmal edilmektedirler. Şikayetler kişisel yöntemlerle giderilmeye çalışılır yada önemsenmez. Bu durum klinikte gecikmiş ve tedavisi daha da karmaşık hale gelmiş varisler ile karşımıza çıkmaktadır. Varis asla sadece kozmetik bir sorun değil, tedavi edilmeyip ilerlediği takdirde ciddi derecede hayat konforundan kayba sebep olabilecek bir hastalıktır.

AĞRI
Varislere bağlı başlıca şikayet ağrıdır.. Tüm bacak boyunca veya dizaltında, huzursuz edici tarza, bazen ağırlık veya dolgunluk hissi uyandıran bazen de sızlama şeklinde olan bir ağrıdır. Ayakta durma süresi artıkça artarken, dinlenme esnasında, ayağın yukarı kaldırılmasıyla ve geceleri azalan tarzdadır.

KAŞINTI

CİLTTE YANMA HİSSİ VE SICAKLIK

AYAK BİLEKLERİNDE ŞİŞME
Artan venöz basınçla kanın su kısmı, genişlemiş ve incelmiş damar duvarlarından doku içine sızar. Bu berrak sıvı, yerçekimi ile ayak bileği ve çevresindeki yumuşak dokularda birikir. Akşama doğru artar ve hastalar ilerleyen saatlerde bileklerinin şiştiğini, ayakkabılarının dar geldiğini belirtirler. Gece uykuda, vücudun yatar pozisyonu nedeni ile tüm vücuda dağılarak sabaha kadar önemli ölçüde kaybolur fakat sabah ayağa kalkmakla tekrar birikmeye başlar. Yerçekimi etkisi ile günboyunca şişme artar ve bu döngü hergün tekrarlar.

GECE KRAMPLARI
Venöz yüksek basınç sebebi ile oluştuğu düşünülmektedir

KANAMA
Toplardamarlar içinde venöz yetersizliğe bağlı oluşan yüksek basınç ve damar duvarlarının incelmesi sonucu cilde yakın varislerde kendiliğinden yada küçük travmalarla ya da kaşınmaya bağlı olarak kanamalar meydana gelebilmektedir.

DERİDE RENK DEĞİŞİKLİKLERİ
Hastalığın ileri evrelerinde oluşmaktadır. Çorap şeklinde bilekte renk değişimleri olurken bu bölgedeki deri de kalınlaşarak esnekliğini yitirir.

TROMBOZ VE TROMBOFLEBİT
Genişlemiş damarlar içinde kanın göllenmesi neticesinde damar içi pıhtılaşmalar( tromboz) meydana gelebilir. Sağlıklı yapısını kaybeden damarlarda enfeksiyon gelişimine eğilim artar( tromboflebit) . Flebit gelişen damarlarda şişme, kızarma, hassasiyet ve ateş sonucu reaksiyonel olarak da yine bu kısımlarda tromboza da sebep olabilir.

VENÖZ ÜLSER
İleri aşamalara ulaşmış ve tedavi edilmemiş hastalarda gözlenir. Bilek çevresinde oluşan krater veya soyulma şeklindeki yaralar hastanın ciddi acılar çekmesine sebep olur. Uzun ve zahmetli bir pansuman periyodu ve cerrahi sonrasında güçlükle düzeltilebilirler.
Copyright © 2019 | izmirvaris.com